AMERYKANSKIE
KULINARIA
przepisy z historią
codzienne
tradycyjne
okazjonalne
STRONY
LINKI
Wielkanocna
parada
i nowy
biały barszcz
7 kwietnia 2022
W niedzielę wielkanocną nowojorski Manhattan ponownie będzie rozbrzmiewał gwarem, śmiechem, śpiewem i skrzył kolorami... kapeluszy typu bonnet, czyli wiązanych pod brodą... Ci, którzy zdobyli lub zdobędą bilety wstępu na mszę wielkanocną celebrowaną w pięknej katedrze Sw. Patryka, tam właśnie rozpoczną swoją wędrówkę – po pandemicznej przerwie - ulicami centrum.
Tradycja nowojorskich Wielkanocnych Parad (Easter Parade) połączona z festiwalem kolorowych kapeluszy (Easter Bonnet Festival) sięga XIX wieku. W latach 1880 - 1950 było to jedno z największych wydarzeń kulturalnych w Ameryce, będącym swoistym pokazem mody postrzeganym przez pryzmat religii. Zaczęło się od dekorowania prezbiteriów kościelnych wielkanocnymi kwiatami. Parafianie odwiedzali kolejne kościoły, donosząc kolorowe bukiety, prezentując jednocześnie stroje, kapelusze, świąteczną i wiosenną atmosferę.
Easter Parade i słynne już kapelusze to też tytuł sfilmowanego musicalu (1948 rok) z Judy Garland i Fred Astaire'em w rolach głównych.
Pomysłowość kapeluszowa nie zna granic...!!!! (https://www.amerykanskiekulinaria.com/easter-fun-in-new-york-city) Pojawiają się "festiwalowcy" z całego świata, by zaprezentować swoją ideę kapelusika czy wielkiego kapelusza, a jednocześnie w sposób nietuzinkowy celebrować Swięto Zmartwychwstania...
Zmieniła się ulica, zmieniły się samochody, autobusy, chodniki, budynki, ale... nie zmieniła się radość bijąca od ludzi i koloryt Swięta, przynajmniej w tym mieście i... również w Nowym Orleanie. Parada nowoorleańska w 2018 roku powróciła do łask (tradycja 37-letnia) po wielkich kataklizmach tego miasta. Zdecydowanie mniejsze spotkania rodzinne i sąsiedzkie odbywają się w wielu miastach
i miasteczkach tego kraju...
Tegoroczna Easter Parade and Easter Bonnet Festival w Nowym Jorku odbędzie się 17 kwietnia między godziną 10 rano a 4 po południu. Msze święte w Katedrze Sw. Patryka (na trasie parady) rozpoczną się o godzinie 8 rano, ale na mszę o godzinie 10.15 rano - wstęp wyłącznie z biletami (rezerwacja biletów - w Katedrze od stycznia każdego roku).
Część osób wybierze się na paradę po śniadaniu wielkanocnym, na którym nie może zabraknąć dań pysznych, świątecznych, tradycyjnych, jednak z nutką nowoczesności. W wielu regionach Polski podczas Swiąt Wielkanocnych jadany jest żurek i jajkiem i białą kiełbasą. Danie to pojawiło się także w Stanach w środowisku amerykańskim. Andrea Reusing, właścicielka restauracji w Północnej Karolinie (jej restauracja uznana jest za jedną z najlepszych w całym kraju), znana jest z unowocześniania wiekowych przepisów. Wymienia lub dodaje do nich rozmaite składniki w poszukiwaniu podobnego smaku, choć w nowej odsłonie. Tak powstał żurek z rzepą i zdecydowanie chętniej jadany bezmączny biały barszcz z dodatkiem włoskiej kapusty, rzepy i chrzanu. Andrea twierdzi, iż rzepa fioletowa („turnip” – dostępna w każdym niemal sklepie lub dziale warzywnym) jest warzywem niedocenianym i niedostatecznie wykorzystywanym. Jej słodkawy i pikantny smak, znakomicie wyczuwalny po krótkim gotowaniu (nie rozgotowywać!) wzbogaca smak wspomnianych zup, zachowujących swój wschodni charakter.
Tutaj marchewka, kapusta i rzepa łączą się w bulionie z wytrawnego białego wina, crème fraîche (wysokotłuszczowa śmietana) i koperku.
Bogata i roślinna zupa uderza we właściwe nuty: śmietana zapewnia kremowość i kwasowość, warzywa – zdrową podstawę, zaś zioła dodają świeżości. Boczek jest duszony w całych plastrach i chociaż wyrzucany przed podaniem, jego dodatek nadaje bulionowi mięsistą głębię i smak wyrazistej wędzonki.
BIAŁY BARSZCZ INACZEJ
SKŁADNIKI:
2 łyżki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia
1 szklanka pokrojonej w kostkę cebuli
1 ząbek czosnku, obrany i rozgnieciony
1 łyżka soli plus dodatkowo do smaku
3 szklanki pokrojonej w kostkę rzepy (turnip, przy naziemnej natce jest w kolorze fioletowym, wewnątrz – biała)
¾ szklanki marchewki pokrojonej w plasterki
2½ szklanki kapusty włoskiej, wydrążonej i pokrojonej w kostkę
4 plastry wędzonego boczku
½ szklanki wytrawnego białego wina
3 szklanki bulionu z kurczaka lub warzyw
1 szklanka wody
½ szklanki crème fraîche (wysokoprocentowa śmietana), plus dodatkowa porcja do dekoracji
¼ szklanki posiekanego świeżego koperku, plus dodatkowa porcja do dekoracji
2 łyżki świeżo tartego chrzanu lub ze słoika (raczej bez dodatków)
PRZYGOTOWANIE:
- Ustawić ciężki garnek na średnim ogniu. Rozgrzać oliwę, podsmażyć cebulę, czosnek i 1 łyżeczkę soli. Gotować pod przykryciem przez 3 minuty, aż cebula będzie przezroczysta, ale jeszcze nie zabarwiona.
- Dodać rzepę i gotować 3 minuty. Dołożyć marchew, kapustę, boczek i 1 łyżeczkę soli. Gotować pod przykryciem kolejne 3 minuty.
- Dolać wino i podwyższyć grzanie. Zagotować i dodać bulion. Doprawić do smaku solą.
- Całość delikatnie gotować około 15 minut do miękkości warzyw.
- Wyjąć boczek, doprawić solą, jeśli jest taka potrzeba.
- Tuż przed podaniem dodać śmietankę i koperek. Udekorować chrzanem, extra crème fraîche, posiekanym koperkiem i świeżo zmielonym czarnym pieprzem.
POLECAM RÒWNIEŻ:
ZUPA Z BATATÒW Z IMBIREM
I KREWETKAMI (OPCJONALNIE)
MARCEPANOWE CIASTO
PIKANTNY GULASZ WARZYWNY
Z ORZECHAMI ARACHIDOWYMI
I IMBIREM
TEKSAŃSKIE SAHARA CHILI
7
Twoje komentarze są cenne i ważne. Cenna też jest Twoja uwaga, Twój czas.
Podziel się swoją pasją i wiedzą. Zaproponuj temat.
Dziękuję i zapraszam ponownie! Każdego tygodnia nowa opowieść, nowy/stary przepis z nutką nowoczesności.