AMERYKANSKIE
KULINARIA
przepisy z historią
codzienne
tradycyjne
okazjonalne
STRONY
LINKI
I KONKURS / 2020
TYGODNIKA "MONITOR"
oraz AMERYKAŃSKICH KULINARIÓW
SMAK I ZAPACH JESIENI
Zawsze jest szansa, że Ty będziesz zwycięzcą. I tej myśli się trzymaj!
Wszystkie konkursy są zakręcone, rozbudzają też nasze emocje, kiedy wprowadzamy się w sferę drobnego współzawodnictwa. Oczywiście musi nas zainteresować temat konkursu, chcemy też wiedzieć, o co walczymy… Ale czy to jedyne zalety uczestniczenia w konkursach różnych?
Przede wszystkim jest to świetna forma rozrywki, możliwość poznania siebie, promowania własnej twórczości, rozwijanie kreatywności, wyobraźni, podejmowanie nowego wyzwania… Jest to też pielęgnacja relacji z bliskimi osobami, które wyrażą chęć uczestniczenia w tworzeniu czegoś fajnego, odkrywczego, niepowtarzalnego…
Podejrzewam, że nie wszyscy zgadzają się z moimi przemyśleniami lub nie byli zainteresowani pieczeniem XIX-wiecznego ciasta we współczesnej formie. W każdym razie czytelnicza cisza zagłuszyła całe przedsięwzięcie, czyli I konkurs proponowany jakiś czas temu. I to z mojej winy – brak przemyślenia, spontaniczność, brak regulaminu czy zaprezentowania nagród… Przepraszam i obiecuję poprawę …
W obecnej sytuacji domowego zamknięcia czy całkowitej izolacji (bo i tak się zdarza – dla bezpieczeństwa innych i własnego) w czasie pandemii, każdy w nas – ja oczywiście też – szuka rozwiązań na tak zwane „niezwariowanie” przed telewizorem (nie mam) czy komputerem. Powstał więc pomysł… nowego konkursu dla wszystkich. Uczestniczyć może w nim każdy, kto szuka inspiracji do czegokolwiek, a szczególnie „inności” w kulinariach, kto ma ochotę na rodzinną zabawę z wyobraźnią, smakiem, kto jest otwarty na nowe wyzwania i nowe (lub stare w nowej odsłonie) danie na świąteczny obiad rodzinny z okazji Dnia Dziękczynienia. Ciasto z Alabamy, nasączone suto whisky (edycja I konkursu) też będzie brane pod uwagę, jeśli tylko ktoś zdecyduje się na jego świąteczną odsłonę (ja tak, ale poza konkursem).
KONKURS
SMAK I ZAPACH JESIENI
Regulamin
1. Organizatorzy: tygodnik MONITOR oraz www.amerykanskiekulinaria.com, którzy są jednocześnie fundatorami nagród.
2. Zadanie konkursowe: proszę podać przepis na ulubione danie obiadowe (mięsne, wegetariańskie, wegańskie – do wyboru) z kuchni amerykańskiej, serwowane podczas obiadu z okazji Thanksgiving. Do przepisu należy dołączyć zdjęcie potrawy. Ze względu na brak możliwości zachwycania się smakiem poszczególnych dań, jurorzy zwrócą szczególną uwagę na pomysłowość, estetykę wykonania i estetykę przedstawionej fotografii.
3. Przepis z ewentualnym komentarzem (byłoby wspaniale!), zdjęciem, imieniem i nazwiskiem oraz adresem e-mailowym lub pocztowym prosimy przesyłać na adres e-mailowy: amerykańskie.kulinaria@gmail.com lub na adres redakcji „MONITORA”: Polski tygodnik informacyjno-ogłoszeniowy „Monitor”, 6304 N. Nagle Ave. B, Chicago, IL. 60646
4. Do wspólnej zabawy konkursowej zapraszamy też dzieci do lat 14 i proponujemy przysłanie rysunku, związanego z przygotowaniem konkursowego dania lub świątecznego (Thanksgiving) obiadu.
5. Termin składania prac: 29 listopada 2020 roku.
6. Rozstrzygnięcie konkursu: 2 grudnia 2020 roku.
7. Prace konkursowe zostaną opublikowane w tygodniku MONITOR oraz na stronie internetowej i facebook’owej amerykańskich kulinariów.
8. Powyższe terminy obowiązują również młodych rysowników (punkt 4) i ewentualnych cukierników (Lane Cake – ciasto z Alabamy, przepis i opis na stronie www.amerykanskiekulinaria.com lub w tygodniku MONITOR – I konkurs kulinarny)
9. Jeden uczestnik może wysłać jedno zgłoszenie konkursowe.
10. Warunkiem otrzymania przyznanej nagrody jest wysłanie przez laureatów na adres amerykanskie.kulinaria@gmail.com danych do wysyłki (imię, nazwisko, miejsce zamieszkania, kod pocztowy, numer telefonu) w terminie do 7 dni od daty ogłoszenia wyników.
11. Wysłanie zgłoszenia konkursowego jest jednoznaczne ze zgodą na publikację zwycięskich zdjęć autorów w tygodniku MONITOR i na stronie internetowej www.amerykanskiekulinaria.com.
12. Nagrody dla dorosłych: I nagroda – dwa bilety na spektakl teatralny („Zemsta” Aleksandra Fredry w wykonaniu Teatru Nasz). II nagroda – karta kredytowa ($ 40) na benzynę (BP). III nagroda – zestaw książek (4) „The Mini Minimalist”, Mark Bittman (simple recipes for satisfying meals).
13. Nagrody dla dzieci: zostaną przyznane trzy nagrody. Będą zależne od wieku nagrodzonych, dlatego nie możemy obecnie dokładnie ich określić. A więc nagrody-niespodzianki! Tym ciekawiej!
14. Zwycięskie rysunki opublikujemy na stronach internetowych oraz w tygodniku MONITOR wraz ze zdjęciami nagrodzonych i krótką wzmianką na ich temat. Amerykańskie kulinaria zamieszczą na stronie internetowej wszystkie nadesłane rysunki z wyróżnieniem nagrodzonych.
15. Wszelkie pytania na temat konkursu prosimy kierować na adres e-mail'owy: amerykańskie.kulinaria@gmail.com.
Wszystkim uczestnikom konkursu życzymy powodzenia i obiecujemy, że każda następna propozycja rozrywkowego współzawodnictwa będzie obfitowała w równie ciekawe nagrody. A może będzie ich więcej, jeśli wspaniałych uczestników przybędzie do wspólnej zabawy?!
ZAKONCZENIE KONKURSU I OGŁOSZENIE WYNIKOW
ZAPACHNIAŁO, ZASMAKOWAŁO…
Było kolorowo, wybornie, elegancko. Z przyjemnością poszukiwaliśmy razem z uczestnikami dobrych emocji, wspomnień, smaków, barw jesieni. Ten mały konkurs przekonał nas, jak bardzo lubimy dom i spotkania przy stole, jak potrafimy celebrować chwile, nawet w tak trudnej sytuacji, w jakiej znaleźliśmy się obecnie…
Zaprezentowane pyszności czasem były zaskakujące, czasem cało-obiadowe, chyba nie zawsze ulubione, ale z pewnością lubiane. Wspólna zabawa wokół kuchni i stołu sprawiła nam wszystkim – uczestnikom i jurorom – dużo radości, oszołomiła zapachami, smakowymi połączeniami, podpowiedziami…
Wszystkim uczestnikom ogromnie dziękujemy za zainteresowanie, zaangażowanie, przygotowanie i… przysłanie do nas. Specjalne podziękowania dla dzieci – za ich pomysłowość i ciekawe rysunki, wyklejanki z okazji Thanksgiving. Muszę przyznać, że nie wpadłabym na niektóre pomysły.
Nagrody przyznano.
I nagroda (dwa bilety na premierę; Teatr Nasz, „Zemsta” Aleksandra Fredry)
Pan JAKUB WIDELSKI – za zestaw obiadowy: zapiekana zupa cebulowa, pieczona pierś indyka z pieczarkowym risotto i pieczone słodkie ziemniaki.
II nagroda (karta BP $40)
Pani ELZBIETA STARCZEWSKI – za „Fantazję a la Risotto”.
III nagroda (nagroda książkowa)
Pani RENATA MESZEK – za zmodyfikowaną zupę cebulową z tostami.
Nagroda specjalna (słodko-książkowa) dla rodzieństwa:
Gabriel Plewa (lat 5), Patrick Plewa (lat 9), Emilia Plewa (lat 13) – za wyklejone nakrycia stołów do obiadu w Dniu Dziękczynienia.
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym, życząc dalszych fantazji smakowych.
I NAGRODA - ZESTAW OBIADOWY
Autor: Jakub Widelski
Pierś z indyka
– 2 piersi indycze
– 1 łyżka suszonej szałwii
– 1 łyżka suszonego tymianku
– ½ łyżki granulowanego czosnku
– 1 łyżka zmielonego czarnego pieprzu
– 1 łyżka soli
– 1 łyżka miodu
– 2 łyżki oleju warzywnego
– 1 szklanka bulionu drobiowego
1. Każdą pierś dzielimy na dwa jednakowe kawałki.
2. Piersi marynujemy w mieszance ziół, pieprzu, soli, czosnku, miodu i oleju w pojemniku, pod przykryciem przez minimum 5 godzin, najlepiej przez noc.
3. Piersi wkładamy do naczynia żaroodpornego, zalewamy bulionem, przykrywamy folią i wkładamy do nagrzanego do 350 stopni F piekarnika.
4. Pieczemy, dopóki środek piersi nie osiągnie temperatury 165 stopni F. Następnie wyciągamy i dajemy im odpocząć na około dziesięć minut.
5. Można podawać z sosem z żurawiny (ja użyłem takiego w formie galaretki) i/lub z sosem chrzanowym, dla przełamania słodkości (najłatwiejszy przepis na ten sos to wymieszanie 2 części śmietany do 1 części startego chrzanu z domieszką soli i pieprzu do smaku).
Pieczarkowe risotto
– 1 funt pieczarek białych albo baby portobello
– 1 ½ szklanki ryżu arborio
– 6 szklanek bulionu drobiowego
– 2 szalotki
– 2 ząbki czosnku
– 2 łyżki oliwy
– 1 łyżka masła
– 1/3 szklanki sherry
1. Pieczarki kroimy w plastry i podsmażamy na gorącej patelni z rozpuszczonym masłem. Doprawiamy pieprzem. Odstawiamy do miski na bok.
2. Na patelni rozgrzewamy oliwę. Wrzucamy posiekane drobno szalotki, które smażymy 2 minuty. Potem dodajemy drobno posiekany czosnek i smażymy go minutę.
3. Na patelnię wsypujemy opłukany ryż. Mieszamy go dokładnie, aby cały pokrył się oliwą. Wlewamy sherry by za jej pomocą usunąć przypalone części na dnie patelni (deglazing).
4. Na patelnię dolewamy powoli w małych ilościach ciepły bulion. Mieszamy niemal cały czas. Dolewamy więcej bulionu dopiero gdy poprzedni zostanie wchłonięty. Całość procesu powinna trwać od 15 do 40 minut, zależy na jakim ogniu gotujemy.
5. Dodajemy do ryżu pieczarki i mieszamy przez minutę. Podajemy ze świeżą pietruszką i odrobiną parmezanu.
Zapiekana zupa cebulowa
– 5 dużych cebul żółtych lub białych
– 1 ½ litra bulionu wołowego
– ½ szklanki sherry
– 1 łyżka oliwy
– 1 francuska bagietka
– 200 gramów startego sera gruyere
– 200 gramów startego sera gouda
1. Cebulę obieramy i przekrajamy w pół, następnie kroimy w plastry. Wrzucamy je na patelnię z oliwą i karmelizujemy.
2. Wlewamy sherry i „deglazujemy”.
3. Po wyparowaniu alkoholu, cebulę dodajemy do gotującego się bulionu. Gotujemy przez 5 minut.
4. Bagietkę kroimy w plastry o grubości 1 cala. Rozkładamy je na tacce, skraplamy oliwą, doprawiamy solą i pieprzem i sproszkowanym czosnkiem i wkładamy do piekarnika, dopóki się nie opieką.
5. Do misek żaroodpornych wlewamy zupę, posypujemy trochę serami, kładziemy na to upieczone kawałki bagietki i to wszystko posypujemy jeszcze raz wszystko serem, by całość przykryć. Wsadzamy do piekarnika na około 10 minut na 350 stopni F.
Pieczone bataty
– 4 spore bataty
– ¼ kostki masła
– 4 łyżki brązowego cukru
– 1 szklanka pianek marshmallow
1. Bataty obieramy i kroimy w dużą kostkę. Gotujemy w osolonej wodzie przez 40 minut.
2. Do naczynia żaroodpornego przesypujemy odcedzone bataty. Posypujemy je brązowym cukrem, a masło pokrojone w plastry rozkładamy równomiernie. Pieczemy w 350 stopniach F przez 30 minut.
3. Wyjmujemy z piekarnika bataty i posypujemy je piankami. Wkładamy na 4 minuty pod broiler w piekarniku. Należy uważać, by się nie przypaliły.
II NAGRODA - FANTAZJA A LA RISOTTO
Autorka: Elżbieta Starczewski
Sałatka „ Fantazja a la Risotto „
Składniki (dla czterech osób):
-
Kalafior w postaci ryżu ( Riced cauliflower ) - 1 paczka 12 oz.
(dostępny w każdym sieciowym sklepie na stoisku z mrożonymi warzywami)
-
Brązowy ryż ( ugotowany ) - 1 cup
(można użyć 10-cio minutowego jeśli mamy mało czasu)
-
Mielony indyk - ½ funta
(może być indyk upieczony w domu lub kupiony. Wiele polskich sklepów piecze własne indyki nawet cały rok)
-
Pieczarki - 3 duże
-
Cebula - 1 mała
-
Seler (korzeń) - 1 średni
-
Czosnek - 2 duże ząbki
-
Cukinia - 2 średnie
-
Pietruszka - według uznania lub listki z około 1/3 pęczka
-
Oleje - Oliwa z oliwek do smażenia (for sauteing), oraz oliwy lub oleje smakowe.
(amerykańskie sklepy prowadzą różne oliwy z oliwek również takie z dodatkiem przypraw i ziół. Ja wykorzystałam takie, jakie właśnie miałam czyli z ostrą papryką, bazylią i rozmarynem. Na oliwie z oliwek do smażenia będziemy dusić warzywa i mięso a oleje smakowe, które są bardzo aromatyczne, dodamy w małej ilości na końcu podczas przyprawiania)
-
Sok z cytryny 1/3
-
Sól i pieprz
-
Białe wino lub bulion warzywny lub woda do podlania duszonego selera - ¾ cup
Potrzebna nam będzie średnia miska do mieszania składników lub średnie szklane naczynie, jeśli chcemy danie podać w luźnej formie sałatkowej.
Przygotujmy też średnią patelnię i mały garnek w którym ugotujemy ryż.
Oczywiście potrzebujemy także deskę do krojenia.
1. Zacznijmy od przygotowania kalafiora i brązowego ryżu. Skorzystajmy z przepisu na opakowaniach. Osobiście kalafiorowy ryż "uparowuję" trochę dłużej niż podaje przepis, bo jest to 7 minut w kuchence mikrofalowej. Chcę, żeby był bardziej miękki tak jak i reszta składników i aby lepiej się potem zlepiał podczas mieszania. Gotowy kalafior i brązowy ryż przesypujemy do przygotowanej wcześniej miski.
2. Następnie kroimy w drobną kostkę pieczarki i cebulę. Na rozgrzanej patelni z dodatkiem jednej łyżki oliwy do smażenia, dusimy je razem około 10 minut pod przykryciem. Solimy w międzyczasie mieszając. Jeśli gotowe przekładamy do miski.
3. Dalej - obieramy i kroimy drobno seler i czosnek i tak jak poprzednio na rozgrzanej patelni z olejem, dusimy je pod przykryciem dodając soli. Aby seler dobrze zmiękł już po paru minutach należy go podlać płynem (około 3/4 kubka). Może to być białe wino, albo warzywny bulion lub woda. Seler będzie się dusił trochę dłużej, gdyż potrzebujemy go potem ugnieść łyżką lub tłuczkiem na prawie gładką masę. Pamiętajmy też aby nie przypalić tej mieszanki, gdyż zawiera czosnek, który po przypaleniu daje gorycz. Jeśli gotowe - przekładamy do miski.
4. Kroimy też w drobną kostkę cukinię. Na rozgrzanej patelni z dodatkiem łyżki oliwy do smażenia, dusimy ją także około 10 minut pod przykryciem do miękkości z dodatkiem soli. Jeśli jest gotowa, przekładamy ją do miski.
5. Pozostał ostatni "patelniany" składnik czyli mielony indyk, który także na małej ilości oliwy udusimy pod przykryciem z dodatkiem soli. Na początku duszenia mięso należy rozdzielić widelcem na drobne kawałeczki, gdyż pod wpływem temperatury ma tendencje do łączenia się w jedną całość. Często mieszamy a czas duszenia to także 10 minut, albo do momentu kiedy wszystkie drobne kawałki mięsa ściemnieją.
Jeśli zdecydujemy się na pieczonego gotowego indyka - zamiast mielonego - wówczas kroimy go tylko w drobną kostkę i bez duszenia dodajemy do miski z innymi składnikami.
6. Na koniec, przed zmieszaniem wszystkich składników kroimy drobno pietruszkę i łączymy ją z resztą produktów w misce.
III NAGRODA - ZMODYFIKOWANA ZUPA CEBULOWA Z TOSTAMI
Autorka: Renata Meszek
Zupa cebulowa z tostami na przystawke w Thanksgiving
Składniki:
10 średnich cebul
Kostka rosołowa albo szklanka bulionu warzywnego
Łyżka suszonego tymianku
Łyżeczka zmielonej kurkumy
Szczypta pieprzu
Łyżka miodu lub cukru
Kostka topionego serka śmietankowego lub z ziołami
Na tosty bagietka i żółty ser
Cebule kroimy w piórka, zalewamy bulionem i gotujemy.
Po 15 minutach dodajemy wszystkie przyprawy.
Gotujemy około 1,5 godziny, aż nasza zupa zacznie przybierać kremową konsystencję.
Na koniec dodajemy serek topiony i gotujemy około 5 minut, do rozpuszczenia sera.
W międzyczasie przygotowujemy tosty.
Bagietkę kroimy w plastry, posypujemy serem I ziołami - jeśli ktoś lubi - wstawiamy do piekarnika i zapiekamy do zarumienienia.
Zupa bardzo pożywna I rozgrzewająca.
NAGRODA SPECJALNA - WYKLEJONE NAKRYCIA STOŁOW DO OBIADU W DNIU DZIEKCZYNIENIA
Autorzy: Gabriel Plewa (lat 5), Patrick Plewa (lat 9), Emilia Plewa (lat 13)